FILTR WĘGLOWY
Filtr węglowy, filtracja alkoholu węglem aktywny. Doczyszcza alkohol z pozostałości zanieczyszczeń po procesie destylacji. Poprawia jego neutralność smakową i zapachową.
Polityka bezpieczeństwa
Zasady dostawy
Zasady zwrotu
Parametry techniczne :
- materiał stal AISI 304
- średnica tuby 48 mm, długość 70 cm, pojemność 0,9 l
- perforowana siatka filtracyjna
- zawory kulowe GW/GW 1/4'' 2szt.
- kolanka GW/GZ 1/4'' 2szt.
- redukcje na wąż G/Z 1/4'' 2 szt.
- nóżki dokręcane 3 szt.
W skład zestawu wchodzi:
- tuba filtra
- złącze SMS z uszczelką
- wejście /wyjście destylatu zawory kulowe kwasoodporne
- nóżki dokręcane
- wąż silikonowy – 5 m
- węgiel aktywny – 2 litry
Po co filtrować ?
Filtrowanie alkoholu węglem, jest znane co najmniej 200 lat. Początkowo używano do tego węgla z drzew liściastych wypalanego w warunkach beztlenowych. W XX wieku opracowano dziesiątki razy bardziej skuteczny węgiel aktywny. Najlepsze wódki są filtrowane w systemach bębnowych z kilkunastoma filtrami węglowymi. Różnią się od zwykłych niefiltrowanych, delikatniejszym bardziej miękkim smakiem, oraz słabszym efektem kaca.
Jeden litr węgla wystarcza z reguły na filtrację 30 litrów spirytusu. Chociaż dużo zależy od poziomu jego zanieczyszczenia.
Skuteczność filtracji wzrasta :
- gdy rozcieńczymy spirytus z wodą
- gdy filtrujemy w niskich temperaturach
- gdy ustawiamy przepływ destylatu na kropelkowy
Jak filtrować ?
Filtr można postawić obok kolumny i filtrować bezpośrednio odbierany spirytus. Jest to złamanie powyżej wymienionych zasad, jednak efekt filtracji jest wyraźnie zauważalny. Przy tej technice warto schłodzić destylat chłodniczką dokręcaną do zaworu precyzyjnego, która jest dostępna w naszej ofercie.
Drugi sposób to filtrowanie grawitacyjne. Naczynie z destylatem ustawiamy powyżej filtra , naczynie odbiorcze na podłodze. Jednym z kraników regulujemy przepływ destylatu.
Po zakończeniu filtracji zamykamy kraniki, aby pozostały wewnątrz etanol nie odparował z filtra.
Problemy z filtracją .
Węgiel jest naturalnie bardziej, lub mniej zapylony. Na początku filtracji potrafi on zaczernić filtrowany destylat. Jednak po jakimś czasie pył węglowy osadza się dnie naczynia. Później efekt zaczernienia spada. W końcu zanika.
Należy uważać jaki węgiel aktywny kupujemy. Węgle mogą być wytwarzane z różnych surowców np. węgla kamiennego. Taki węgiel spełnia kryteria do filtrowania wody wodociągowej, ale w styczności z etanolem już nie. Etanol jest skuteczniejszym rozpuszczalnikiem niż woda. Potrafi więc z nieodpowiedniego węgla wyciągnąć
różne związki chemiczne. W smaku wyczuwamy wówczas ślady spalenizny i nieokreślonej chemii.
Przykładowo - Polmosy do filtracji używają węgla z drzew liściastych renomowanych producentów. Taki węgiel jest poddawany bardziej zaawansowanemu procesowi aktywacji. Nie formuje się go też w brykiet. Brykietowanie wymaga dodania substancji klejącej np. melasy. W celach amatorskich najpewniej jest zakupić węgiel wytwarzany z łupin kokosowych.
Czy konieczne jest używanie specjalnych filtrów węglowych do doczyszczania etanolu ?
Rozcieńczony na wódkę etanol można filtrować po przez tzw. leżakowanie na węglu.
Robimy to po przez wsypanie węgla do naczynia szklanego z wódką i pozostawienie go na kilka lub więcej dni. Następnie wódkę z ciągamy z nad osadu.
Na 5 l wystarczy dwie łyżki stołowe.
Taki sposób jest być może mniej skuteczny i czasochłonny, ale za to tańszy.
Czy węgiel aktywny jest panaceum na doskonały jakościowo etanol ?
Niestety nie. Gdyby tak było wystarczyłaby prosta destylacja bimbru i jego filtrowanie.
Węgiel doskonale usuwa zapachy i barwniki, ale gorzej sobie radzi z smakiem.
Jakość bimbru potrafi poprawić kilkukrotnie, ale dalej będzie to wyraźny bimber.
Pozdrawiam. AndrzejAkas
Informacja:
Opis, zdjęcia i rysunki stanowią własność firmy PAN ZAWOREK i wykonane zostały na podstawie wieloletniego doświadczenia i wiedzy technicznej.
Kradzież, kopiowanie, powielanie czy rozpowszechnianie treści zamieszczonych bez zgody autora jest zabronione.
Zgodnie z ustawą z 4 lutego 1994 o prawie autorskim i prawach pokrewnych (D.U. 1994/24/83) za naruszenie praw własności poprzez kopiowanie, powielanie i rozpowszechnianie przedstawionych treści bez zgody właściciela grozi grzywna oraz kara pozbawienia wolności od 6 m-cy do lat 5 (art. 115.1).